- Investitsiya muhitini yaxshilash va risk-rentabellik tahlili
- Yaponiya kompaniyalari uchun strategik ahamiyat va qo'shilish va sotib olish salohiyati
Oʻzbekistonga investitsiya kiritish uchun yangi davr keldi! Oʻsish imkoniyatlari va jozibadorligi oshmoqda
Oʻzbekiston hozirda tarixiy iqtisodiy oʻzgarishlar davrida. Soʻnggi yillarda hukumat tomonidan olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlar va bozorni ochish siyosati mamlakatning investitsiya jozibadorligini sezilarli darajada oshirdi. Ayniqsa , mamlakatning 2025-yilga kelib rekord darajadagi kapital qoʻyilmalari 591,1 trillion soʻmni (taxminan 47 milliard dollarga teng) tashkil etishi prognoz qilinmoqda. Bu Oʻzbekiston hukumatining iqtisodiy oʻsish va infratuzilmani rivojlantirishga qanchalik jiddiy yondashayotganining yaqqol dalilidir va xalqaro investorlar eʼtiborsiz qoldirolmaydigan signaldir.
Markaziy Osiyoda joylashgan Oʻzbekiston bir vaqtlar Buyuk Ipak yoʻlidagi muhim joy sifatida gullab-yashnagan va tarix va madaniyatga boy mamlakatdir. Biroq, soʻnggi yillarda dunyo uning potentsial iqtisodiy qudratiga eʼtibor qaratmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakat savdoni liberallashtirish, valyuta ayirboshlashni liberallashtirish, soliq islohoti va davlat korxonalarini xususiylashtirish kabi dadil islohotlarni amalga oshirdi. Ushbu islohotlar biznes muhitini sezilarli darajada yaxshiladi va toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni (TOI) jalb qilish uchun barqaror asos yaratdi .
Bu islohotlar nafaqat sonlarning o'sishiga, balki xalqning turmush darajasini yaxshilashga ham hissa qo'shmoqda. Yosh aholi kelajakda ishchi kuchi va ichki bozorning kengayishini va'da qiladi va barqaror iqtisodiy o'sishning asosiy harakatlantiruvchi kuchi bo'ladi. O'zbekiston hozirda "uxlayotgan sher"dan "uyg'onayotgan gigant"ga aylanmoqda va global investorlarga yangi chegaralarni o'rganish uchun oltin imkoniyat yaratmoqda . Ushbu dinamik o'zgarishlar to'lqinida yurish uzoq muddatli sezilarli daromadlarni va'da qiladi.
O'sishni ta'minlovchi asosiy tarmoqlar va aniq investitsiya imkoniyatlari
Oʻzbekistonning iqtisodiy oʻsishi investorlarga keng imkoniyatlarni taklif qiluvchi keng koʻlamli asosiy tarmoqlar bilan bogʻliq boʻlib, hukumatning infratuzilma, energetika, ishlab chiqarish, qishloq xoʻjaligi, turizm va IT sohalariga strategik jihatdan kapital qoʻyilmalarni yoʻnaltirishi alohida eʼtiborga loyiqdir .
- Infratuzilmani rivojlantirish : Yo'llar, temir yo'llar, aeroportlar va elektr tarmoqlari kabi keng ko'lamli infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda, bu esa qurilish, materiallar yetkazib berish va muhandislik sohalarida keng investitsiya imkoniyatlarini yaratadi. Xususan, mamlakatni Markaziy Osiyodagi markazga aylantirish uchun transport infratuzilmasini mustahkamlash zarur.
- Energetika : Mamlakat o'zining boy tabiiy gaz resurslaridan tashqari, quyosh va shamol energiyasi kabi qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirishga ham e'tibor qaratmoqda. Energiya samaradorligi texnologiyalari va qayta tiklanadigan energiya loyihalariga investitsiyalar barqaror o'sish va yuqori daromad olishni kutish mumkin bo'lgan sohadir.
- Ishlab chiqarish : Avtomobillar, to'qimachilik va maishiy texnika kabi sohalarda mahalliy ishlab chiqarish quvvati mustahkamlanmoqda. Import o'rnini bosish siyosati va eksportga yo'naltirilgan sanoat tarmoqlarini rivojlantirish xorijiy kompaniyalarga texnologiya, nou-xau taqdim etish va mahalliy ishlab chiqarish bazalarini yaratishda katta afzalliklarni taqdim etadi . Qo'shma korxonalar va qo'shilish va sotib olish orqali bozorga kirish ham samarali strategiya hisoblanadi.
- Qishloq xo'jaligi : Paxta yetishtirish bilan dunyoga mashhur bo'lsa-da, mamlakat yaqinda meva, sabzavot va don kabi yuqori qiymatli ekinlar yetishtirishni kengaytirishga e'tibor qaratmoqda. Investitsiya imkoniyatlari butun qishloq xo'jaligi qiymat zanjiri, jumladan, sug'orish texnologiyasi, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash va sovuq zanjirli logistika bo'yicha kengayib bormoqda.
- Turizm : Mamlakatning Ipak yo'li merosidan foydalangan holda, turizmni rivojlantirish hukumatning ustuvor yo'nalishlaridan biri bo'lib, mehmonxonalar va dam olish maskanlari, sayyohlik xizmatlari va madaniy tajribalar uchun jozibador, hali foydalanilmagan bozorni taklif etadi.
- IT va raqamlashtirish : Yosh aholining ko'pligi va raqamlashtirishga bo'lgan kuchli istagi bilan dasturiy ta'minotni ishlab chiqish, elektron tijorat va fintech kabi sohalar tez sur'atlar bilan rivojlanmoqda. Hukumat shuningdek, IT parklarini tashkil etish va imtiyozli sharoitlarni yaratish orqali ushbu sohalarning rivojlanishini qat'iy qo'llab-quvvatlamoqda.
Ushbu sohalar kuchli davlat qo'llab-quvvatlashi, mo'l-ko'l ichki resurslar va kengayib borayotgan bozorlarning jozibador kombinatsiyasini taklif etadi. Muayyan loyihalarda ishtirok etish va mavjud kompaniyalarga strategik investitsiyalar orqali biznesning sezilarli darajada kengayishi kutilmoqda.
Investitsiya muhitini yaxshilash va risk-rentabellik tahlili
Oʻzbekiston investitsiya muhitini yaxshilash uchun katta saʼy-harakatlarni amalga oshirdi va natijalar xalqaro baholashlarda aks ettirilgan. Mamlakat Jahon bankining "Biznes yuritish qulayligi" reytingida oʻz oʻrnini barqaror ravishda yaxshilab bormoqda va mamlakat investorlarni himoya qilish uchun qonunlarni yaratishda ham yutuqlarga erishmoqda .
Investitsiya muhitini yaxshilashning asosiy chora-tadbirlari quyidagilarni o'z ichiga oladi:
- Soliq islohoti : Investorlar uchun yanada jozibador soliq tizimlariga o'tish, jumladan, korporativ soliq stavkalarini pasaytirish va soddalashtirilgan qo'shilgan qiymat solig'i (QQS) biznes xarajatlarini kamaytirishi va rentabellikni oshirishi kutilmoqda.
- Maxsus iqtisodiy zonalar (MIZ) : MIZlar butun mamlakat bo'ylab joylashgan bo'lib, soliq imtiyozlari, bojxona imtiyozlari va soddalashtirilgan ma'muriy tartib-qoidalar kabi to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun maxsus imtiyozlarni taklif etadi . Ushbu zonalar ma'lum sanoat klasterlarini shakllantirishni rag'batlantiradi va samarali biznes faoliyatini ta'minlaydi.
- Chet el valyutasini erkin almashtirish : Ilgari qiyin bo'lgan xorijiy valyuta cheklovlari bekor qilindi, bu biznesga xorijiy valyutani erkin almashtirish imkonini berdi, xalqaro savdoni osonlashtirdi va investorlarga o'z daromadlarini qaytarib olishga ko'proq ishonch bag'ishladi.
- Korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirish : Hukumat korrupsiyaga qarshi kurashni ustuvor vazifa qilib belgilab oldi va shaffoflikni oshirish va qonun ustuvorligini o'rnatish, investorlarga adolatli va oldindan aytib bo'ladigan biznes muhitini yaratish ustida ishlamoqda.
Albatta, har qanday rivojlanayotgan bozorga investitsiya kiritish geosiyosiy omillar, valyuta kurslarining o'zgarishi va davom etayotgan ma'muriy murakkabliklar kabi xavflarni o'z ichiga oladi. Biroq, O'zbekiston hukumati ushbu muammolarni davom etayotgan islohotlar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik orqali faol ravishda hal qilmoqda . Yuqori o'sish salohiyatiga ega bozor sifatida, xavflarni to'g'ri baholash va ishonchli mahalliy hamkorlarni topish orqali ushbu xavflarni boshqarish mumkin, bu esa yuqori daromad keltirishi mumkin. Puxta tekshiruv va mutaxassislarning maslahatlari muvaffaqiyatning kalitidir.
Yaponiya kompaniyalari uchun strategik ahamiyat va qo'shilish va sotib olish salohiyati
Yaponiya kompaniyalari uchun Oʻzbekistonga investitsiya kiritish shunchaki Markaziy Osiyo bozoriga kirish emas; u shuningdek, katta strategik ahamiyatga ega , chunki Yaponiyaning ilgʻor texnologik imkoniyatlari, sifatni nazorat qilish boʻyicha nou-xausi va uzoq muddatli biznes operatsiyalari Oʻzbekistonning iqtisodiy rivojlanish ehtiyojlari bilan chambarchas bogʻliq boʻlish salohiyatiga ega.
Xususan, Yaponiya kompaniyalari hissa qo'shishi mumkin bo'lgan keng ko'lamli sohalar mavjud, masalan, ishlab chiqarish sanoatida texnologiyalar transferi, infratuzilmani rivojlantirishda yuqori sifatli qurilish texnikalari va qayta tiklanadigan energiya sohasida ilg'or texnologiyalarni joriy etish. Bu O'zbekistonning sanoat rivojini oshiradigan, Yaponiya kompaniyalari esa yangi o'sish bozorlari va ishlab chiqarish bazalarini ta'minlay oladigan o'zaro manfaatli munosabatlarni yaratadi .
Qo'shilish va sotib olish nuqtai nazaridan, O'zbekiston bozori ko'plab yetuk bo'lmagan, ammo istiqbolli mahalliy kompaniyalarning uyidir. Ushbu kompaniyalarga strategik investitsiyalar yoki sotib olish ularning mavjud savdo tarmoqlari, ishlab chiqarish bazalari va inson resurslariga kirishning samarali usuli bo'lishi mumkin, bu esa bozorga tez kirish va biznesni kengaytirish imkonini beradi . Xususan, hukumatning davlat korxonalarini xususiylashtirish jarayoni qo'shilish va sotib olish imkoniyatlarini yanada kengaytirishi mumkin. Yana bir samarali variant – bozorga qo'shma korxonalar orqali kirish, mahalliy hamkorlarning bilimlari va tarmoqlaridan foydalanish va xavflarni diversifikatsiya qilish.
O'zbekiston Markaziy Osiyoning markazida joylashgan bo'lib, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston va Turkmaniston kabi qo'shni davlatlarga oson kirish imkoniyatiga ega. Bu shuni anglatadiki, O'zbekiston kengroq Markaziy Osiyo bozoriga, shuningdek, Janubiy Osiyo va Yevropaga olib boradigan baza va darvoza sifatida foydalanish mumkin . Ushbu strategik joylashuv uzoq muddatli ta'minot zanjiri qurilishi va bozorni kengaytirishni ko'rib chiqishda juda jozibador omil hisoblanadi.
Xulosa qilib aytganda, O'zbekiston hozirda investitsiyalar uchun katta imkoniyatlarga ega bo'lgan, hukumatning islohotlarga bo'lgan kuchli irodasi, mo'l tabiiy resurslari, yosh ishchi kuchi va Markaziy Osiyoda strategik joylashuvi bilan ajralib turadigan mamlakatdir . Umid qilamanki, Yaponiya kompaniyalari O'zbekiston salohiyatini maksimal darajada oshirish va uni yangi o'sish traektoriyasiga olib chiqishda muhim sheriklarga aylanadi.