- Investitsiya muhitidagi yaxshilanishlar va qiyinchiliklar: Yorug'lik va qorong'ulikni muvozanatlash
- Yaponiya kompaniyalari uchun istiqbollar va strategiyalar: Markaziy Osiyo o'sishidan foydalanish
Investitsiyalarning o'sishining kelib chiqishi va omillari: Islohotlar yangi davrni ochmoqda
O'tgan yili O'zbekistonga investitsiyalarning hayratlanarli darajada ko'payishining sababi hukumat tomonidan ilgari surilayotgan bir qator keng ko'lamli iqtisodiy islohotlardir. Prezident Mirziyoyev lavozimga kirishganidan beri mamlakat "Yangi O'zbekiston"ni qurish shiori ostida iqtisodiy liberalizatsiya va ochiqlikni targ'ib qilib kelmoqda. Bu uzoq vaqtdan beri turg'unlikda bo'lgan iqtisodiyotni jonlantirdi va mamlakat ichidan ham, tashqarisidan ham investitsiyalarni jalb qilishga muvaffaq bo'ldi.
Asosiy islohotlar quyidagilar:
- Valyutani liberallashtirish: 2017-yilda soʻmning devalvatsiyasi va liberalizatsiyasi valyuta kursi xavfini kamaytirdi va xorijiy investorlar uchun shaffoflikni oshirdi, bu esa har qanday investitsiya qarorida juda muhim omil hisoblanadi.
- Savdo to'siqlarini olib tashlash: Tariflarning pasayishi va tarifsiz to'siqlarning yumshatilishi savdo faolligini oshirdi va ta'minot zanjirlarini soddalashtirdi, bu esa ko'proq kompaniyalarni O'zbekistonni ishlab chiqarish bazasi sifatida ko'rib chiqishga undadi.
- Davlat korxonalarini xususiylashtirish: Temir yo'l, elektr energiyasi va bank ishi kabi asosiy tarmoqlardagi davlat korxonalarini xususiylashtirish bozor raqobatini kuchaytirdi va yangi biznes imkoniyatlarini yaratdi. Qo'shilish va sotib olish nuqtai nazaridan, ushbu xususiylashtirish jarayonlari jozibador maqsadlarni ham taqdim etishi mumkin.
- Yaxshilangan investitsiya muhiti: Chet ellik investorlarni jalb qilish uchun qonunlar qabul qilindi, jumladan, maxsus iqtisodiy zonalar (SEZ) tashkil etildi va soliq imtiyozlari joriy etildi. Bu dastlabki investitsiyalar uchun to'siqlarni kamaytirdi va tobora ko'proq kompaniyalar mamlakatga kirishni ko'rib chiqmoqda.
Bundan tashqari, O'zbekistonning strategik joylashuvini e'tibordan chetda qoldirib bo'lmaydi. Markaziy Osiyoning markazida joylashgan va "Bir kamar, bir yo'l" tashabbusining muhim joyi bo'lgan mamlakat Yevropa, Rossiya, Xitoy va Janubiy Osiyoni bog'laydigan logistika markazi sifatida katta salohiyatga ega. Bundan tashqari, uning 36 milliondan ortiq yosh aholisi o'sib borayotgan ichki bozor va mo'l ishchi kuchini ta'minlaydi, bu esa iste'mol tovarlari, xizmatlar va ishlab chiqarish kabi turli sohalar uchun katta qiziqish uyg'otadi.
Resurslarning ko'pligi ham investitsiyalarni rag'batlantiruvchi muhim omil hisoblanadi. Tabiiy gaz, oltin, mis va uran kabi mo'l-ko'l mineral resurslar energetika va tog'-kon sanoatiga investitsiyalarni rag'batlantirmoqda. Xususan, energiya diversifikatsiyasi va qayta tiklanadigan energiyaga o'tish xalqaro tendentsiyalarga mos keladi va katta miqdordagi investitsiyalarni jalb qilmoqda.
Bu omillarning birgalikdagi ta'siri shundaki, O'zbekiston endi xalqaro hamjamiyat tomonidan "keyingi chegara" sifatida tan olinmoqda. Shubhasizki, hukumatning kuchli rahbarligi va islohotlarga sodiqligi ushbu investitsiya bumining eng katta harakatlantiruvchi kuchi hisoblanadi.
Asosiy sektorlar va investitsiya imkoniyatlari: o'sish mexanizmlarini o'rganish
O'zbekistonning iqtisodiy o'sishi turli sohalardagi investitsiya imkoniyatlari bilan qo'llab-quvvatlanadi, hukumat quyidagi sohalarga e'tibor qaratmoqda:
- Energetika sektori: Tabiiy gaz resurslarining ko'pligidan tashqari, quyosh va shamol energiyasi kabi qayta tiklanadigan energiya manbalariga investitsiyalar ham tezlashmoqda. Hukumat 2030-yilga kelib elektr energiyasining 25 foizini qayta tiklanadigan manbalardan olishni maqsad qilib qo'ygan, bu esa ushbu sektorni yashil investitsiyalar uchun eng muhim nuqtaga aylantiradi. Xalqaro rivojlanish agentliklari va xususiy kompaniyalar tomonidan keng ko'lamli loyihalar amalga oshirilmoqda.
- Ishlab chiqarish: Avtomobilsozlik, to'qimachilik va qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash sanoati ayniqsa kuchli o'sishni boshdan kechirmoqda. Ichki bozorning kengayishi va eksportga yo'naltirilgan ishlab chiqarish strategiyalarining qabul qilinishi yangi zavodlar qurilishini va mavjud zavodlarni modernizatsiya qilishni rag'batlantirmoqda. Qo'shilish va sotib olish orqali mavjud ishlab chiqarish zavodlari va brendlarini sotib olish bozorga kirishni tezlashtirishning samarali usuli bo'lishi mumkin.
- Infratuzilmani rivojlantirish: "Yangi O'zbekiston" tashabbusi doirasida mamlakat avtomobil yo'llari, temir yo'llar, aeroportlar va portlarni o'z ichiga olgan transport infratuzilmasini modernizatsiya qilmoqda. Raqamli infratuzilmani rivojlantirish ham shoshilinch zarur bo'lib, telekommunikatsiya tarmoqlarini kengaytirish va ma'lumotlar markazlarini qurishga katta miqdorda investitsiyalar kiritilishi kutilmoqda. Ushbu loyihalar uzoq muddatli iqtisodiy o'sish uchun poydevor yaratadi.
- Qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash: O'zbekiston paxta, meva va sabzavotlarning yirik ishlab chiqaruvchisi bo'lib, ushbu mahsulotlarga qiymat qo'shish qiyin vazifadir. Oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash texnologiyalarini joriy etish, sovuq zanjirlarni rivojlantirish va organik dehqonchilikka o'tish katta investitsiya imkoniyatlarini taqdim etadi. Eksport bozoriga yo'naltirilgan yuqori sifatli qishloq xo'jaligi va qayta ishlangan mahsulotlarni ishlab chiqish zarurati mavjud.
- IT va raqamli sektor: Yosh aholi va hukumatning qoʻllab-quvvatlovchi siyosati IT autsorsing, dasturiy taʼminotni ishlab chiqish, elektron tijorat va fintech kabi sohalarda jadal rivojlanishni taʼminlamoqda. Toshkent soliq imtiyozlari va inkubatsiya dasturlarini taklif qiluvchi "IT Park"ni tashkil etdi. Startaplarga investitsiya kiritish va qoʻshma korxonalarni tashkil etish ushbu oʻsib borayotgan bozorga kirish yoʻlini ochadi.
- Turizm: Samarqand, Buxoro va Xiva kabi Jahon merosi ob'ektlari sifatida ro'yxatga olingan tarixiy shaharlar sayyohlarni o'ziga jalb qiladi. Sayyohlarni jalb qilish uchun investitsiyalar, jumladan, mehmonxonalar va dam olish maskanlarini rivojlantirish, turizm infratuzilmasini takomillashtirish va raqamli marketingni kuchaytirish jadal rivojlanmoqda.
Ushbu sohalar O'zbekiston iqtisodiy tuzilmasini diversifikatsiya qilish va barqaror o'sishni ta'minlashda muhim rol o'ynaydi. Investorlar o'zlarining kuchli tomonlari O'zbekiston ehtiyojlariga mos keladigan sohalarni aniqlashlari kerak bo'ladi. Ayniqsa, hukumat tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan ustuvor sohalarga investitsiya qilish, xavfni minimallashtirish bilan birga daromadni maksimal darajada oshirish strategiyasi bo'lishi mumkin, chunki investorlar imtiyozli munosabat va kuchli qo'llab-quvvatlashni kutishlari mumkin.
Investitsiya muhitidagi yaxshilanishlar va qiyinchiliklar: Yorug'lik va qorong'ulikni muvozanatlash
O'zbekiston hukumati xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish maqsadida investitsiya muhitini yaxshilash ustida tinimsiz ishlamoqda. Biroq, o'sish salohiyati bilan bir qatorda, hali ham yengib o'tilishi kerak bo'lgan muammolar mavjud. Investorlar ushbu muammolarning ham ijobiy, ham salbiy tomonlarini tushunishlari va ehtiyotkorlik bilan tekshiruv o'tkazishlari kerak.
[Investitsiya muhitini yaxshilash]
- Yaxshi rivojlangan va barqaror huquqiy tizim: Chet el investitsiyalariga oid qoidalar aniqlashtirildi, bu investorlar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirdi. Huquqiy tizimlar xalqaro standartlarga moslashtirilmoqda, bu esa biznesni oldindan aytib berishni kuchaytirmoqda.
- Soliq islohotlari va imtiyozlari: Soliq islohotlari amalga oshirilmoqda, jumladan, qo'shilgan qiymat solig'ini (QQS) kamaytirish va korporativ soliqni soddalashtirish. Muayyan mintaqalar va sohalarga investitsiyalar uchun qo'shimcha soliq imtiyozlari mavjud bo'lib, bu investitsiya xarajatlarini kamaytirishga yordam beradi.
- Maxsus iqtisodiy zonalarni (MIZ) kengaytirish: Mamlakat bo'ylab tashkil etilgan MIZlar imtiyozli yer ijarasi, soliq imtiyozlari va soddalashtirilgan ma'muriy protseduralar kabi saxovatli imtiyozlarni taklif etadi, bu ularni ishlab chiqarish va yuqori texnologiyali sanoat tarmoqlarini jalb qilishda ayniqsa samarali qiladi.
- Ma'muriy protseduralarni soddalashtirish: Investorlar duch keladigan litsenziyalash va ro'yxatdan o'tkazish jarayonlari soddalashtirilmoqda. Elektron hukumat xizmatlarining joriy etilishi protseduralarning shaffofligi va samaradorligini ham oshirmoqda.
- Xalqaro institutlar bilan aloqalarni mustahkamlash: Biz investitsiyalarning ishonchliligini oshiradigan infratuzilma loyihalari uchun moliyalashtirish va texnik yordam olish maqsadida Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki (Osiyo taraqqiyot banki) va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) kabi xalqaro moliya institutlari bilan aloqalarni mustahkamlamoqdamiz.
[Yengib o'tilishi kerak bo'lgan qiyinchiliklar]
- Byurokratiya va shaffoflikning yo'qligi: Islohotlardagi yutuqlarga qaramay, ba'zi ma'muriy jarayonlar hali ham byurokratiya va shaffoflikning yo'qligidan aziyat chekmoqda, bu esa biznes faoliyatida kechikishlar va kutilmagan xarajatlarga olib kelishi mumkin.
- Ishonchli ijro: Huquqiy tizim rivojlanayotgan bir paytda, uni talqin qilish va ijro etish nomuvofiq bo'lishi mumkin. Shartnomalarni bajarish va nizolarni hal qilish mexanizmlarining ishonchliligi, ayniqsa, qo'shilish va sotib olish hamda yirik ko'lamli investitsiyalarda muhimdir.
- Inson resurslarini rivojlantirish zarurati: Yosh ishchi kuchi ko'p bo'lsa-da, ayrim sohalarda texnik ko'nikmalar va boshqaruv qobiliyatlari yetishmaydi. Ta'lim tizimi va sanoat ehtiyojlari o'rtasidagi tafovutni bartaraf etish uchun investitsiyalar zarur.
- Rivojlanmagan infratuzilma: Yirik metropoliten hududlaridan tashqarida, yo'llar, elektr energiyasi va aloqa kabi infratuzilma hali ham yetarli darajada rivojlanmagan hududlar mavjud. Bu qishloq joylarda biznesni kengaytirishni ko'rib chiqishda qiyinchilik tug'diradi.
- Geosiyosiy xavflar: Markaziy Osiyoning geografik xususiyatlari tufayli atrofdagi mintaqadagi siyosiy va iqtisodiy o'zgarishlar O'zbekiston iqtisodiyotiga ta'sir qilishi mumkin. Xalqaro vaziyatdagi o'zgarishlarni diqqat bilan kuzatib borish zarur.
O'zbekiston hukumati ushbu masalalarni faol hal qilayotgan bir paytda, investorlar uchun potentsial xavflarni sinchkovlik bilan baholash va tegishli xavflarni himoya qilish strategiyalarini amalga oshirish juda muhimdir. Mahalliy mutaxassislar bilan hamkorlik va davlat idoralari bilan muloqot orqali eng so'nggi ma'lumotlardan xabardor bo'lish muvaffaqiyat kalitidir.
Yaponiya kompaniyalari uchun istiqbollar va strategiyalar: Markaziy Osiyo o'sishidan foydalanish
O'zbekistonning dinamik iqtisodiy o'sishi yapon kompaniyalari uchun yangi biznes imkoniyatlari xazinasiga aylanishi mumkin. Tug'ilish darajasining pasayishi va aholining qarishi tufayli Yaponiyada ichki bozorning qisqarishi fonida tez rivojlanayotgan rivojlanayotgan bozorlarga chiqish barqaror korporativ o'sish uchun muhim strategiya hisoblanadi. Markaziy Osiyoda strategik joylashuvga ega bo'lgan O'zbekiston o'zining geografik afzalliklari, mo'l resurslari va yosh aholisi tufayli yapon kompaniyalari uchun jozibador investitsiya maskaniga aylanib bormoqda.
[Yaponiya kompaniyalari uchun jozibadorlik]
- Bozor diversifikatsiyasi va xavflarni diversifikatsiya qilish: Xitoy va Janubi-Sharqiy Osiyo bozorlariga qo'shimcha ravishda yangi o'sish bozorlarini rivojlantirish orqali biz ta'minot zanjirimizni diversifikatsiya qilishimiz va geosiyosiy xavflarni diversifikatsiya qilishimiz mumkin.
- “Bir kamar, bir yoʻl” iqtisodiy zonasiga kirish: Oʻzbekiston Xitoy tomonidan ilgari surilgan “Bir kamar, bir yoʻl” tashabbusining asosiy yoʻnalishlaridan birida joylashgan va ushbu ulkan iqtisodiy zonaga kirish nuqtasi boʻlib xizmat qilishi kutilmoqda.
- Yuqori sifatli mahsulotlar va texnologiyalarga talab: O'zbekiston hozirda iqtisodiy rivojlanish davrida bo'lib, Yaponiyaning yuqori sifatli mahsulotlari, ilg'or texnologiyalari va samarali ishlab chiqarishni boshqarish nou-xausiga talab yuqori. Yaponiyaning ishlab chiqarish, infratuzilma, IT va atrof-muhit texnologiyalari kabi sohalarga hissa qo'shishi uchun ayniqsa katta salohiyat mavjud.
- Yaponiyaga do'stona munosabat: O'zbekiston yapon tarafdori bo'lgan mamlakat sifatida tanilgan va Yaponiyadan investitsiyalar va texnologiyalar transferini juda mamnuniyat bilan qabul qiladi, bu esa u yerda biznes yuritishda katta afzallik hisoblanadi.
[Yaponiya kompaniyalarining kengaytirish strategiyalari]
Yaponiya kompaniyalari Oʻzbekiston bozorida muvaffaqiyat qozonish uchun bir nechta strategik yondashuvlarni qoʻllashlari mumkin.
- Qo'shma korxonalardan foydalanish: Mahalliy kompaniyalar bilan qo'shma korxonalar bozor urf-odatlari, qoidalari va biznes amaliyotlarini tushunish va xavfni kamaytirish bilan birga bozorga kirishning samarali usuli hisoblanadi. Xususan, qo'shilish va sotib olishni ko'rib chiqayotganda, qo'shma korxona orqali mahalliy biznes sherigi bilan ishonch munosabatlarini o'rnatish muvaffaqiyat kalitidir.
- Yashil maydonga investitsiya: Yangi zavod yoki bazani tashkil etishni o'z ichiga olgan Yashil maydonga investitsiya o'z kompaniyangizning texnologiyasi va ishlab chiqarish usullarini mavjud holatda joriy etish imkoniyatiga ega. Maxsus iqtisodiy zonalardagi imtiyozlardan foydalanish orqali dastlabki investitsiyalarni kamaytirish mumkin.
- Bozorga kirish va qo'shilish va sotib olish orqali kengaytirish: Mavjud mahalliy kompaniyani sotib olish – bu o'rnatilgan mijozlar bazasiga, savdo kanallariga, ishlab chiqarish quvvatiga va brend kuchiga kirishning tezkor usuli. Xususiylashtirish jarayonida bo'lgan davlat korxonalari va tez rivojlanayotgan kichik va o'rta korxonalar, ayniqsa, jozibador qo'shilish va sotib olish maqsadlari hisoblanadi. Biroq, madaniy integratsiyani puxta o'rganish va hisobga olish juda muhimdir.
- Inson resurslarini rivojlantirishga hissa qo'shish: Mahalliy inson resurslarini rivojlantirishda faol ishtirok etish orqali siz korporativ ijtimoiy mas'uliyatingizni (KSM) bajarishingiz va uzoq muddatli biznes hamkorliklarini o'rnatishingiz mumkin. Texnik treninglar va ta'lim dasturlarini taqdim etish mahalliy ishchi kuchini yaxshilashga ham hissa qo'shadi.
- Hukumatlar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik: Axborot to'plash, mablag' yig'ish va xavflarni himoya qilish uchun yordam olish maqsadida Yaponiya hukumati (JICA, JBIC va boshqalar) va xalqaro moliya institutlari (OTB, YETTB va boshqalar) bilan hamkorlik qilish ham samarali strategiya hisoblanadi.
Oʻzbekiston oʻz obroʻsini "kashf etilmagan bozor"dan "istiqbolli oʻsish bozori"ga tez oʻzgartirmoqda. Yaponiya kompaniyalari ushbu oʻzgarish toʻlqiniga bardosh berib, Markaziy Osiyoda yangi muvaffaqiyat tarixini yaratishi uchun ularga moslashuvchan strategiya va mahalliy vaziyatni chuqur tushunish kerak boʻladi. Ushbu chegara bozorida muvaffaqiyatga erishishni taʼminlashning asosiy qadamlari puxta bozor tadqiqotlari va ishonchli mahalliy hamkorlar bilan hamkorlikdir.