Oʻzbekistonning norasmiy iqtisodiyotini qisqartirish: investitsiya muhitini va qoʻshilish va sotib olish imkoniyatlarini yaxshilash
Oʻzbekiston iqtisodiyotini oʻzgartirish: Norasmiy iqtisodiyotni qisqartirish yangi investitsiya imkoniyatlarini ochadi
Markaziy Osiyo davlati bo'lgan O'zbekiston so'nggi yillarda ajoyib iqtisodiy islohotlarni amalga oshirmoqda. Ushbu islohotlar orasida norasmiy va soyali iqtisodiyotning keskin qisqarishi alohida e'tiborga loyiqdir. Bu shunchaki statistik o'zgarish emas; u ichki va xalqaro biznes muhitiga katta ta'sir ko'rsatishi va yangi investitsiya imkoniyatlarini yaratishi mumkin. Xalqaro moliyaviy jurnalist nuqtai nazaridan biz ushbu o'zgarishning kelib chiqishi, ta'siri va kelajakdagi istiqbollarini chuqurroq o'rganamiz.
2026-yil 29-yanvardagi hisobotga ko'ra, O'zbekistonda norasmiy iqtisodiyotning ulushi sezilarli darajada kamaydi. Bu hukumat so'nggi bir necha yil ichida amalga oshirgan dadil iqtisodiy liberallashtirish va shaffoflik choralarining yaqqol natijasidir . Bir vaqtlar iqtisodiy faoliyatning katta qismini tashkil etgan norasmiy sektorning qisqarishi mamlakat moliyaviy bazasini mustahkamlash va adolatli raqobat muhitini rivojlantirish uchun juda muhimdir. Ushbu rivojlanish xorijiy to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalarni, jumladan, qo'shilish va sotib olishni ko'rib chiqayotgan kompaniyalar uchun e'tiborsiz qoldirib bo'lmaydigan ijobiy signalni yuboradi.
Islohotlar natijalari va norasmiy iqtisodiyotning qisqarishi: Shaffoflikka yo'l
Oʻzbekiston hukumati norasmiy iqtisodiyotga qarshi kurashishda koʻp qirrali yondashuvni qoʻlladi, jumladan:
• Soliq islohoti : Murakkab va noaniq soliq tizimini soddalashtirish va soliq stavkalarini pasaytirish orqali biz biznesni rasmiy iqtisodiyotga o'tishga undashni kuchaytirdik, ko'plab kichik biznes va yakka tartibdagi tadbirkorlarni rasmiy ro'yxatdan o'tishga undadik.
• Raqamlashtirishni rag'batlantirish : Davlat xizmatlari va moliyaviy operatsiyalarni raqamlashtirishni rag'batlantirish orqali biz naqd pul operatsiyalariga bog'liqligimizni kamaytirdik va operatsiyalarning shaffofligini oshirdik. Elektron boshqaruvning joriy etilishi korruptsiya xavfini kamaytirdi va ma'muriy protseduralar samaradorligiga hissa qo'shdi.
• Tartibga solishni bekor qilish va biznes muhitini yaxshilash : Biznesni ro'yxatga olishdagi to'siqlarni kamaytirish va litsenziyalash jarayonlarini soddalashtirish tadbirkorlarga o'z bizneslarini boshlashni osonlashtirdi, "kulrang zona"dagi faollikni kamaytirdi va ko'proq rasmiy ish o'rinlarini yaratishga yordam berdi.
• Qonun ustuvorligini mustahkamlash : Sud tizimining mustaqilligini oshirish va shartnomalarning bajarilishini ta'minlash orqali biz mahalliy va xorijiy investorlarga xotirjamlik bilan biznes yuritish imkonini beruvchi huquqiy asos yaratish ustida ishlamoqdamiz. Bu investorlarni himoya qilish nuqtai nazaridan juda muhimdir .
Ushbu islohotlar norasmiy iqtisodiyotning "yashirin xarajatlari"ni fosh qildi va rasmiy iqtisodiyotning afzalliklarini aniq ko'rsatdi. Norasmiy iqtisodiyotda biznes egalari huquqiy himoyaga ega emaslar va kredit olishda qiyinchiliklarga duch kelishadi. Ishchilar ijtimoiy ta'minot imtiyozlariga ham ega emaslar. Hukumatning sa'y-harakatlari ushbu kamchiliklarni aniqlab, ko'plab xo'jalik yurituvchi subyektlarning rasmiy iqtisodiyotga ixtiyoriy ravishda o'tishini tezlashtirdi . Ushbu o'zgarish O'zbekiston iqtisodiyotining umuman ishonchliligi va bashorat qilinishini sezilarli darajada yaxshilamoqda.
Investitsiya muhitini yaxshilash va uning qo'shilish va sotib olishga ta'siri: yangi biznes chegaralari
Norasmiy iqtisodiyotning qisqarishi O'zbekiston investitsiya muhitiga juda ijobiy ta'sir ko'rsatmoqda, bu esa uni to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar (XXI) va qo'shilish va sotib olish faoliyatini ko'rib chiqayotgan kompaniyalar uchun ayniqsa jozibador qilmoqda. Mana nima uchun:
• Shaffoflikning oshishi : Norasmiy iqtisodiyotning kamayishi kompaniya moliyaviy va bozor ma'lumotlarining aniqroq ko'rinishini anglatadi. Bu tegishli tekshiruv jarayonini soddalashtiradi va qo'shilish va sotib olishda xavfni baholashni sezilarli darajada yaxshilaydi . Yashirin majburiyatlar va muvofiqlik buzilishi xavfi kamayganligi sababli, investorlar qarorlarni ko'proq ishonch bilan qabul qilishlari mumkin.
• Teng sharoitlar : Rasmiy ro'yxatdan o'tgan bizneslar norasmiy sektordagilar tomonidan adolatsiz raqobatga duch kelish ehtimoli kamroq. Bu innovatsiyalar va unumdorlikning o'sishini rag'batlantiradi, bu esa o'z navbatida uzoq muddatli biznes o'sishini qo'llab-quvvatlaydi. Bozorlar sog'lom bo'lganda strategik qo'shilish va sotib olishlar (M&A) ham samaraliroq ishlaydi.
• Huquqiy barqarorlik : Kuchli qonun ustuvorligi va shaffof qoidalar investorlar uchun eng muhim omillardan biridir. Shartnomalar ishonchli tarzda bajariladigan va mulk huquqlari himoyalangan muhit uzoq muddatli investitsiya majburiyatlarini rag'batlantiradi . Ushbu barqarorlik, shuningdek, qo'shilish va sotib olishdan keyin biznes integratsiyasi va aktivlarni himoya qilish uchun ham muhimdir.
• Kengaytirilgan bozor imkoniyatlari : Norasmiy iqtisodiyotda yashiringan potentsial bozorlar rasmiy iqtisodiyotda ko'rinadi. Bu yangi iste'mol demografiyasi va biznes modellarining paydo bo'lishiga olib keladi, xorijiy kompaniyalar uchun o'sish imkoniyatlarini kengaytiradi. Ayniqsa, chakana savdo, moliya va IT kabi sohalarda foydalanilmagan ulkan bozorlar uchun salohiyat mavjud.
Qo'shilish va sotib olishning ahamiyatlilik balli 8/20 bo'lganligi, bu O'zbekiston hali ham qo'shilish va sotib olish bozori sifatida rivojlanayotganidan dalolat beradi. Biroq, qisqarib borayotgan norasmiy iqtisodiyot ushbu ballga kelajakda yaxshilanishlar uchun mustahkam poydevor yaratadi . Erta kirish birinchi bo'lib ustunlikka erishish uchun ajoyib imkoniyat bo'lishi mumkin.
Iqtisodiy o'sish va ijtimoiy-iqtisodiy foyda: barqaror rivojlanish asoslari
Norasmiy iqtisodiyotni qisqartirish butun milliy iqtisodiyot uchun katta foyda keltiradi. Bu nafaqat biznes va investorlar, balki oddiy fuqarolar uchun ham turmush darajasini yaxshilashga bevosita ta'sir qiluvchi muhim o'zgarishdir . Asosiy foydalar quyidagilarni o'z ichiga oladi:
• Moliyaviy daromadlarning oshishi : Ko'proq biznes va jismoniy shaxslar soliqlarni to'g'ri to'lashi bilan davlat daromadlari barqaror ravishda oshib boradi. Bu davlat xizmatlariga (ta'lim, sog'liqni saqlash, infratuzilmani rivojlantirish va boshqalar) investitsiyalarni jalb qilish, fuqarolarning hayot sifatini yaxshilash imkonini beradi. Yangi kasalxonalar va maktablar qurilishi hamda yo'llarni yaxshilash iqtisodiy faoliyatni yanada rag'batlantirishi kutilmoqda.
• Bandlik sharoitlarining yaxshilanishi : Norasmiy sektorda ishlaydigan ishchilar ko'pincha ijtimoiy ta'minot imtiyozlaridan mahrum bo'lishadi va yomon mehnat sharoitlariga duch kelishadi. Rasmiy iqtisodiyotga o'tish ko'proq muntazam bandlik, adolatli ish haqi, ijtimoiy sug'urta va pensiya tizimlaridan foydalanish imkoniyatini , ishchilar huquqlarini himoya qilishni va ularning turmush darajasini yaxshilashni anglatadi. Bu, o'z navbatida, ichki iste'molni oshiradi.
• Moliyaviy sektorni chuqurlashtirish : Kengayib borayotgan rasmiy iqtisodiyot bank tizimiga ko'proq kapital olib keladi va moliyaviy vositachilikni kuchaytiradi . Biznes kreditlarga osonroq kirish imkoniyatiga ega bo'ladi, bu esa investitsiyalar va kengayishni rag'batlantiradi. Shuningdek, u jismoniy shaxslarga yaxshiroq moliyaviy xizmatlar ko'rsatadi, ularning jamg'armalari va investitsiya imkoniyatlarini kengaytiradi.
• Xalqaro ishonchning oshishi : Yuqori shaffoflik va qonun ustuvorligi ta'minlangan iqtisodiyot xalqaro hamjamiyat ishonchini qozonish ehtimoli ko'proq. Bu xalqaro tashkilotlardan qo'llab-quvvatlash va e'tirof olish hamda xorijdan investitsiyalarni jalb qilish borasida juda foydali. Jahon banki va XVJning obro'si ham yaxshilanadi, bu esa yanada qulay shartlarda moliyalashtirish imkonini beradi.
Ushbu ijtimoiy-iqtisodiy foyda O'zbekiston barqaror va inklyuziv iqtisodiy o'sishga erishish uchun mustahkam poydevor yaratayotganidan dalolat beradi. Shaffofroq va bashorat qilinadigan iqtisodiyot ichki jamg'armalar va investitsiyalarni rag'batlantiradi, uzoq muddatli rivojlanishni qo'llab-quvvatlaydi. Bu Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va farovonlikka hissa qo'shish salohiyatiga ega.
Muammolar va kelajakdagi istiqbollar: O'sish bozori sifatida salohiyat
Oʻzbekiston norasmiy iqtisodiyotni qisqartirishda katta yutuqlarga erishgan boʻlsa-da, kelgusida oʻsish va rivojlanish uchun hali ham yengib oʻtish kerak boʻlgan muammolar mavjud . Xalqaro investorlar sifatida biz ushbu muammolar va kelajakdagi istiqbollarni diqqat bilan baholashimiz kerak.
Asosiy qiyinchiliklar quyidagilarni o'z ichiga oladi:
• Byurokratiyani yengib o'tish : Ba'zi ma'muriy protseduralar noqulayligicha qolmoqda va biznes uchun qiyinchilik tug'dirishi mumkin. Raqamlashtirish va ma'muriy islohotlarni davom ettirish orqali samaradorlikni oshirish kerak.
• Inson resurslarini rivojlantirish va ta'lim tizimi : Iqtisodiyot rivojlanib borgan sari yuqori sifatli, ixtisoslashgan inson resurslariga talab ortib bormoqda. Kelajakdagi o'sishni qo'llab-quvvatlash uchun ta'lim tizimini isloh qilish va kasb-hunar ta'limini kuchaytirish juda muhimdir.
• Infratuzilmani rivojlantirish : Ayniqsa, qishloq joylarda infratuzilmani, jumladan, transport, elektr energiyasi va aloqani rivojlantirishga doimiy ehtiyoj mavjud bo'lib, bu mintaqalar o'rtasidagi iqtisodiy tafovutlarni kamaytirishga va butun mamlakat bo'ylab rivojlanishni rag'batlantirishga yordam beradi.
• Bozorni liberallashtirishni davom ettirish : Davlat korxonalari ayrim sohalarda dominant bo'lib qolmoqda va raqobatni rivojlantirish uchun yanada xususiylashtirish va liberallashtirish zarur, bu esa samaradorlik va innovatsiyalarni oshirishga olib keladi.
Biroq, bu qiyinchiliklar investitsiya imkoniyatlarini ham yaratadi . Masalan, infratuzilmani rivojlantirish qurilish va unga bog'liq texnologiya kompaniyalari uchun biznes imkoniyatlarini taqdim etadi, inson resurslarini rivojlantirish esa ta'lim xizmatlari va IT o'qitish kompaniyalari uchun imkoniyatlar yaratadi. O'zbekiston hukumati ushbu qiyinchiliklarni hal qilishda faol pozitsiyani namoyish etdi va uning islohotlarga bo'lgan intilishi juda kuchli.
O'zbekistonning Markaziy Osiyodagi strategik joylashuvi, mo'l tabiiy resurslari va yosh ishchi kuchi uning uzoq muddatli o'sish salohiyatini qo'llab-quvvatlovchi asosiy omillardir . Qisqarayotgan norasmiy iqtisodiyot mamlakat iqtisodiyoti yanada mustahkam va ishonchli iqtisodiyotga aylanayotganining yaqqol dalilidir. Chet elda kengayishni ko'rib chiqayotgan biznes egalari uchun O'zbekiston kelgusi yillarda "ko'rish shart bo'lgan bozor" bo'ladi. Biz mamlakatning yanada o'zgarishi va o'sishini intiqlik bilan kutamiz.