O’zbekistondagi investitsiya tendentsiyalari: 591 trillion so’mdan oshgan iqtisodiy o’sish va qo’shilish va sotib olish imkoniyatlari
Oʻzbekiston rekord darajadagi investitsiyalarni koʻrmoqda: Markaziy Osiyoning yangi yulduzi
Markaziy Osiyoning markazida joylashgan O'zbekiston hozirda global investorlarning e'tiborini tortmoqda. Buning sababi uning ajoyib iqtisodiy o'sishi va rekord darajadagi asosiy kapitalga investitsiyalardir . 2025-yilga kelib, bu ko'rsatkich misli ko'rilmagan darajada 591,1 trillion so'mga yetishi xabar qilinmoqda. Bu ko'rsatkich O'zbekiston nafaqat mintaqaviy iqtisodiyot, balki global o'sish bozoriga aylanish salohiyatiga ega ekanligini yaqqol ko'rsatib turibdi. Xalqaro moliyaviy jurnalist sifatida men ushbu kutilmagan tendentsiya, uning kelib chiqishi va xorijiy investorlar uchun nimani anglatishini chuqurroq o'rganaman.
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Oʻzbekiston soʻnggi bir necha yil ichida keng koʻlamli iqtisodiy islohotlarni amalga oshirdi va bir vaqtlar yopiq boʻlgan iqtisodiyotini bozor tamoyillariga asoslangan ochiq tizimga sezilarli darajada oʻtkazdi. Ushbu islohotlar biznes muhitini keskin yaxshilash, davlat korxonalarini xususiylashtirish va xorijiy valyuta operatsiyalarini liberallashtirishni oʻz ichiga oladi. Bu saʼy-harakatlar oʻz samarasini berdi, ichki investitsiyalarni hamda toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni (TOI) ragʻbatlantirdi va umuman iqtisodiyotni jonlantirdi. Xususan, mamlakatning yosh, yaxshi maʼlumotli ishchi kuchi va moʻl tabiiy resurslari oʻsish uchun mustahkam poydevor yaratadi.
Bu investitsiya bumi shunchaki o'tkinchi hodisa emas. Bu O'zbekistonning barqaror iqtisodiy rivojlanish bo'yicha milliy strategiyasining bir qismidir. Hukumat iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, sanoatni modernizatsiya qilish va global ta'minot zanjirlariga integratsiyalashish maqsadlarida strategik infratuzilma loyihalari va asosiy sanoat tarmoqlariga investitsiyalarni faol ravishda rag'batlantirmoqda. Natijada, qurilish, ishlab chiqarish va energetika sohalari, ayniqsa, yangi ish o'rinlarini yaratish va texnologik innovatsiyalar to'lqinini keltirib chiqardi.
O'zbekiston rekord darajadagi investitsiyalarni ko'rmoqda: iqtisodiy o'sishning harakatlantiruvchi kuchi
Oʻzbekiston haqiqatan ham iqtisodiy oʻsishning yangi chegarasida turibdi, 2025-yilda asosiy kapitalga investitsiyalar hajmi 591,1 trillion soʻmni tashkil etishi prognoz qilinmoqda. Bu koʻrsatkich yalpi ichki mahsulot (YaIM) investitsiya ulushining sezilarli darajada oshganidan dalolat beradi, bu esa kelajakda ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va iqtisodiyotni oʻzgartirishga sezilarli hissa qoʻshadi. Xoʻsh, bu rekord darajadagi investitsiyalarga nima turtki boʻlmoqda?
Birinchidan, hukumatning islohotlarga bo'lgan kuchli irodasi bor. Prezident Mirziyoyev lavozimga kirishganidan beri iqtisodiy liberalizatsiya va bozor iqtisodiyotiga o'tishni o'zining ustuvor vazifasi qilib belgiladi. Xususan, quyidagi chora-tadbirlar investitsiya muhitini sezilarli darajada yaxshiladi:
• Soliq islohoti va rag'batlantirish : Yangi investorlar uchun soliq imtiyozlari va sanoatning ayrim tarmoqlari uchun rag'batlantirish.
• Chet el valyutasidagi operatsiyalarni liberallashtirish : So'mning ayirboshlash kursini bozor mexanizmlariga qoldirish va xorijiy investorlarning mablag'larini erkin o'tkazishlarini ta'minlash.
• Biznes muhitini soddalashtirish : Tezroq ishga tushirish tartiblari, litsenziyalash jarayonlarini raqamlashtirish va byurokratiyani kamaytirish.
• Davlat korxonalarini isloh qilish : Samarasiz davlat korxonalari xususiylashtiriladi va unumdorlik va shaffoflikni oshirish uchun raqobat tamoyillari joriy etiladi.
Ushbu islohotlar mahalliy va xorijiy investorlar uchun oldindan aytib bo'ladigan va jozibador biznes muhitini yaratdi, investitsiyalarga ishtiyoqni rag'batlantirdi. Xususan, shaffoflikning oshishi va mustahkamlangan huquqiy baza uzoq muddatli investitsiyalarni ko'rib chiqayotgan kompaniyalar uchun juda muhim omillardir. O'zbekiston tezda avvalgi imidjini yo'qotib, o'zini "biznesga qulay mamlakat" sifatida namoyon etmoqda.
Bundan tashqari, mamlakatning mo'l tabiiy resurslari va Markaziy Osiyodagi geografik ustunligi ham asosiy diqqatga sazovor joylardir. Gaz, neft, oltin va uran kabi resurslar energiya talab qiladigan sanoat va konchilikka investitsiyalarni jalb qilmoqda. Bundan tashqari, uning Xitoy, Rossiya, Yevropa va Janubiy Osiyoni bog'laydigan transport markazi sifatidagi roli uning logistika va savdo markazi sifatidagi salohiyatini oshirmoqda. Bu ishlab chiqaruvchilarga atrofdagi bozorlarga osongina kirish va ta'minot zanjirlarini optimallashtirish imkonini beradi. Haqiqatan ham yaxshi o'sish sikli yaratilmoqda.
Investitsiya bumining kelib chiqishi va asosiy sektorlar: hukumat va xususiy sektor tashabbuslari
Oʻzbekistonning rekord darajadagi investitsiya bumi hukumatning aniq milliy rivojlanish strategiyasi va xususiy sektorning tegishli hayotiyligining natijasidir. Hukumat ayrim sohalarni "strategik ustuvorliklar" sifatida belgilab oldi va maqsadli investitsiyalar va qoʻllab-quvvatlashni taʼminlamoqda. Bu ichki iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, qoʻshimcha qiymatni oshirish va uning xalqaro raqobatbardoshligini mustahkamlashga qaratilgan.
Asosiy investitsiya sohalariga quyidagilar kiradi:
• Energetika sanoati :
• Neft va gaz qazib olish sohalariga investitsiyalarni davom ettirish.
• Qayta tiklanadigan energiyaga (quyosh va shamol energiyasi) keng ko'lamli investitsiyalar, bu energiya xavfsizligini ta'minlash va atrof-muhitga ta'sirni kamaytirish kabi ikki tomonlama maqsadlarga erishishning asosiy ustunidir.
• Ishlab chiqarish :
• Avtomobilsozlik sanoatini modernizatsiya qilish va eksportga yo'naltirilgan ishlab chiqarishni kuchaytirish.
• To'qimachilik sanoatining vertikal integratsiyasi (paxta yetishtirishdan tortib, yakuniy mahsulotgacha) va yuqori qo'shimcha qiymatli ishlab chiqarish.
• Ichki talabni qondiradigan, shu bilan birga eksportni ham ko'rib chiqadigan qurilish materiallari, kimyo mahsulotlari va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash kabi turli xil ishlab chiqarish tarmoqlarini rivojlantirish.
• Infratuzilmani rivojlantirish :
• Mamlakatning Markaziy Osiyodagi logistika markazi sifatidagi rolini kuchaytirish uchun transport tarmog'ini (avtomobil yo'llari, temir yo'llar va aeroportlar) modernizatsiya qilish va kengaytirish.
• Aloqa infratuzilmasini (5G tarmoqlari, optik tolali tarmoqlar) rivojlantirish orqali raqamli iqtisodiyot asoslarini mustahkamlash.
• Shaharsozlik, uy-joy qurilishi va davlat xizmatlarini yaxshilash.
• Qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash :
• Zamonaviy qishloq xo'jaligi texnikalarini joriy etish va hosildorlikni oshirish.
• Yuqori qo'shimcha qiymatga ega oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlashga investitsiyalarni rag'batlantirish va qishloq xo'jaligi mahsulotlari eksportini kengaytirish.
Ushbu sohalar hukumat tomonidan belgilangan imtiyozlar , masalan, Erkin iqtisodiy zonalar (EIZ) va Maxsus sanoat zonalari (MIZ) uchun soliq imtiyozlari, uzoq muddatli yer ijarasi va infratuzilmani rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash bilan kuchli qo'llab-quvvatlanadi. Xususan, EIZlar xorijiy kompaniyalar uchun jozibador investitsiya muhitini taklif etadi va ularning qulayligi bilan yuqori baholanadi, bu ularga turli protseduralarni "yagona darcha" orqali bajarish imkonini beradi. Bu texnologiyalarni joriy etishni va chet eldan nou-xau transferini tezlashtirdi, bu esa umuman mahalliy sanoat darajasining yaxshilanishiga olib keldi. Hukumat va xususiy sektor o'rtasidagi hamkorlik O'zbekistonning iqtisodiy o'sishini boshqaradigan ikkita g'ildirakdir.
Xorijiy investorlar uchun jozibadorlik va qo'shilish va sotib olish salohiyati: Rivojlanayotgan bozorga kirish
Oʻzbekistonning investitsiya bumi xorijiy investorlar qoʻldan boy bera olmaydigan biznes imkoniyatlarini yaratmoqda. Ushbu oʻsib borayotgan bozorga kirish nafaqat yangi daromad manbalarini taʼminlaydi, balki kelajakda global kengayish uchun mustahkam oʻrin egallashda ham katta strategik ahamiyatga ega.
Xorijiy investorlarni O'zbekistonga jalb qiladigan asosiy jihatlar quyidagilar:
• Yosh va mo'l ishchi kuchi : Aholi asosan yosh va nisbatan yaxshi ma'lumotga ega, bu esa ishlab chiqarish va xizmat ko'rsatish sohasidagi raqobatbardosh ishchi kuchi narxini va iste'mol bozorining kelajakda kengayishini anglatadi.
• Keng ichki bozor va qo'shni mamlakatlarga kirish imkoniyati : Taxminan 36 million kishilik ichki bozordan tashqari, mamlakat butun Markaziy Osiyo mintaqasiga, shuningdek, Rossiya, Xitoy va Afg'oniston kabi qo'shni davlatlarga kirish nuqtasi sifatida afzalliklarga ega.
• Mo'l resurslar : Oltin, uran va tabiiy gaz kabi tabiiy resurslar tegishli sohalarga investitsiyalarni jalb qiladi.
• Hukumatning to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish siyosati : Hukumat soliq imtiyozlari, erkin iqtisodiy zonalar va soddalashtirilgan ma'muriy tartib-qoidalar bilan xorijiy kompaniyalarning kirishini aniq mamnuniyat bilan qabul qiladi.
Ushbu dinamik investitsiya muhitida qo'shilish va sotib olish (M&A) salohiyati ayniqsa diqqatga sazovordir. Rekord darajadagi kapital qo'yilmalar mavjud kompaniyalarni kengaytirishga va yangi bizneslarni yaratishga undaydi, natijada qo'shilish va sotib olish imkoniyatlari oshadi. Qo'shilish va sotib olish bozorga tezkor kirish usulini taklif etadi va mahalliy kompaniyalarning mavjud biznes bazasini, mijozlar tarmog'ini, tajribasini va litsenziyalarini samarali ravishda sotib olish afzalligini taqdim etadi.
Potentsial qo'shilish va sotib olish imkoniyatlarining o'ziga xos sohalari quyidagilarni o'z ichiga oladi:
• Davlat korxonalarini xususiylashtirish : Hukumatning davlat korxonalarini xususiylashtirish dasturi strategik sotib olishlar uchun, ayniqsa infratuzilma, energetika va moliya sohalarida, xorijiy kapitalning operatsion samaradorlikni oshirishi va texnologiyalarni joriy etishi kutilayotgan sohalarda ajoyib imkoniyat yaratadi.
• O'sish sohalarida strategik sotib olishlar : Kuchli texnologiya va brend tan olinishiga ega xorijiy kompaniyalar ishlab chiqarish (avtomobil ehtiyot qismlari, qurilish materiallari, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash), IT va qayta tiklanadigan energiya kabi tez rivojlanayotgan sohalarda istiqbolli mahalliy kompaniyalarni sotib olish orqali o'z bozor ulushini tezda kengaytirishlari mumkin.
• Qo'shma korxonalar (QK) : To'g'ridan-to'g'ri sotib olishlardan tashqari, texnologiyalar transferi va qo'shma biznesni rivojlantirishga qaratilgan QKlar ham samarali strategiyalar hisoblanadi. Mahalliy sherik bilan hamkorlik qilish orqali siz mahalliy biznes amaliyoti va qoidalariga muammosiz moslashib, bozor xavfini diversifikatsiya qilishingiz mumkin.
O'zbekistonning o'sishi hali ham dastlabki bosqichda bo'lib, birinchi bo'lib ustunlik olish imkoniyatini beradi. Strategik qo'shilish va sotib olish ushbu dinamik bozorda muvaffaqiyatga erishish uchun kuchli vosita bo'lishi mumkin.
Kelajakdagi istiqbollar va qiyinchiliklar: Barqaror o'sish yo'li
O'zbekistonning asosiy kapitalga investitsiyalar bo'yicha rekord darajadagi ko'rsatkichlari uning iqtisodiyoti yangi o'sish yo'nalishida ekanligidan dalolat beradi. Hukumat ichki va xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda davom etadi, iqtisodiyotni modernizatsiya qiladi va diversifikatsiya qiladi. Ushbu investitsiya bumining barqaror bo'lishi kelajakdagi siyosatni amalga oshirishga va mamlakat duch kelayotgan qiyinchiliklarga qanday javob berishiga bog'liq bo'ladi.
Kelajakka nazar tashlasak, O'zbekiston Markaziy Osiyodagi yirik investitsiya markazi sifatida o'zini namoyon qilish salohiyatiga ega. Uning geosiyosiy ahamiyati, mo'l resurslari, yosh aholisi va islohotlar va ochiqlik siyosati uzoq muddatli o'sishni qo'llab-quvvatlovchi kuchli omillardir. Xususan, Xitoyning "Bir kamar, bir yo'l" tashabbusi bilan uyg'unlashish va qo'shni davlatlar bilan iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish O'zbekistonning iqtisodiy ta'sirini yanada oshiradi.
Biroq, barqaror o'sishga erishish uchun biz bir qator muammolarni ham hal qilishimiz kerak.
• Huquqiy tizimning shaffofligi va barqarorligi : Investorlarni himoya qilishni kuchaytirish va huquqiy tizimning oldindan aytib bo'ladiganligini oshirish juda muhimdir. Shartnomalarni bajarishda aniqlik va nizolarni hal qilish mexanizmlarini takomillashtirish talab etiladi.
• Byurokratiya va korruptsiyani yengish : Hukumat korruptsiyani yo'q qilish ustida ishlayotgan bir paytda, ba'zi byurokratik to'siqlar hali ham mavjud bo'lishi mumkin. Ma'muriy protseduralarni yanada soddalashtirish va raqamlashtirish juda muhimdir.
• Moliya bozorlarini chuqurlashtirish : Aksiyalar va obligatsiyalar bozorlarini rivojlantirish mahalliy kapitalni safarbar qilish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, biznes o'sishini qo'llab-quvvatlash uchun yanada xilma-xil moliyalashtirish imkoniyatlarini taqdim etish uchun juda muhimdir.
• Inson resurslarini rivojlantirish va ta'lim : Iqtisodiyot rivojlanib borishi bilan malakali ishchilar va mutaxassis muhandislarga talab ortadi. Ta'lim tizimini isloh qilish va sanoat ehtiyojlariga javob beradigan inson resurslarini rivojlantirish uzoq muddatli raqobatbardoshlikka olib keladi.
• Atrof-muhit va ijtimoiy jihatlar : Tez iqtisodiy o'sish ekologik muammolar va ijtimoiy tengsizlikning yanada aniqroq bo'lish xavfini ham keltirib chiqaradi. Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) mos keladigan investitsiyalar va siyosatlar talab qilinadi.
Oʻzbekiston hukumati ushbu muammolarni faol ravishda hal qilmoqda va xalqaro tashkilotlar va xorijiy ekspertlar bilan hamkorlik qilmoqda. Oʻzgarishlarga boʻlgan kuchli iroda va oʻsishga intilish bilan mamlakatning kelajagi juda yorqin koʻrinadi. Xalqaro moliyaviy jurnalist sifatida men Oʻzbekiston oʻz salohiyatini maksimal darajada oshirishda davom etishiga va Markaziy Osiyoda "yangi yulduz" sifatida porlashda davom etishiga umid qilaman. Uzoq muddatli istiqbolga ega strategik kirish sezilarli daromad keltirishi mumkin.