Oʻzbekiston investitsiya qoʻllanmasi: Muqobil fondlar toʻgʻrisidagi qonun loyihasi Markaziy Osiyoda yangi davrni ochadi
Oʻzbekiston investitsiya qoʻllanmasi: Muqobil investitsiya fondi toʻgʻrisidagi qonun loyihasi yangi davrni ochadi
Markaziy Osiyoning gavhari bo'lgan O'zbekiston yangi investitsiya chegaralarini ochmoqda
So'nggi yillarda O'zbekiston Markaziy Osiyodagi sezilarli rivojlanayotgan bozor sifatida global investorlarning e'tiborini tortmoqda. Geografik ustunligi va mo'l tabiiy resurslaridan tashqari, mamlakat Prezident Shavkat Mirziyoyevning keng ko'lamli iqtisodiy islohotlarining muvaffaqiyati tufayli keskin o'zgarishlarni boshdan kechirmoqda. Xususan, mamlakat xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda ajoyib faollikni namoyish etdi va biznes muhitida shaffoflikni oshirish va tartibga solishni bekor qilishni rag'batlantirmoqda.
Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston hukumati tomonidan e'lon qilingan "Muqobil investitsiya fondlari to'g'risidagi qonun loyihasi"ning asosiy qismi haqiqiy o'zgarish bo'lishi mumkin bo'lgan muhim qadamdir . Ushbu qonun loyihasining maqsadi an'anaviy to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalar va qimmatli qog'ozlar bozori investitsiyalaridan tashqari, xususiy kapital, venchur kapital va xej fondlari kabi turli xil investitsiya shakllarini institutsionalizatsiya qilish va mamlakat ichidan ham, tashqarisidan ham kapital oqimini tezlashtirishdir. Investitsiya portfellarini diversifikatsiya qilishni istagan kompaniyalar va yakka tartibdagi investorlar uchun O'zbekiston endi e'tibordan chetda qoldirib bo'lmaydigan jozibador variantga aylanib bormoqda.
Nega endi O'zbekiston? Uning jozibadorligi keng. Birinchidan, u yosh, mo'l va yuqori ma'lumotli ishchi kuchiga ega. Ikkinchidan, hukumat infratuzilmaga katta mablag' sarflamoqda , transport tarmog'i va energiya ta'minotini yaxshilamoqda. Va Ipak yo'lining markazi sifatidagi tarixiy tarixi bilan mamlakat qo'shni davlatlarga kirish uchun markaz bo'lib xizmat qiladi va mintaqaviy iqtisodiy integratsiyadan foyda ko'rishi kutilmoqda . Ushbu qonun loyihasi ushbu salohiyatni maksimal darajada oshirish va barqaror iqtisodiy o'sishga erishish uchun mustahkam poydevor yaratadi.
Ushbu maqolada biz ushbu yangi qonun loyihasi O'zbekistonga qanday o'zgarishlar kiritishi va u xorijiy investorlar, jumladan, yapon kompaniyalari uchun yaratadigan imkoniyatlarni ko'rib chiqamiz hamda ushbu bozorda foydalanilmagan salohiyat bilan qanday qilib muvaffaqiyatga erishishni o'rganamiz.
Muqobil investitsiya fondi to'g'risidagi qonun loyihasining asosiy mazmuni va u yaratadigan investitsiya imkoniyatlari
Oʻzbekiston tomonidan taklif qilingan "Muqobil investitsiya fondlari toʻgʻrisidagi loyiha" mamlakat kapital bozorlarini modernizatsiya qilish va xalqarolashtirishga qaratilgan ulkan tashabbusdir. Qonun loyihasining asosiy maqsadi bank kreditlariga tayanadigan anʼanaviy moliyalashtirish modelidan voz kechish va yanada diversifikatsiyalangan va moslashuvchan moliyalashtirish kanallarini yaratishdir. Xususan, qonun loyihasi quyidagi asosiy elementlarni oʻz ichiga olishi kutilmoqda:
• Aniqroq tartibga solish tizimi : Muqobil investitsiya fondlarini tashkil etish, boshqarish va nazorat qilishning aniq qoidalari investorlarni himoya qilish va bozor shaffofligini ta'minlaydi, investorlarga o'z kapitallarini joylashtirishda ko'proq ishonch bag'ishlaydi .
• Turli xil fond turlari uchun ajratmalar : Xususiy kapital, venchur kapital va ko'chmas mulk fondlari kabi turli xil fondlar tashkil etilishi mumkin, bu esa muayyan sohalar va loyihalarga ixtisoslashgan investitsiyalarni amalga oshirish imkonini beradi.
• Xalqaro standartlarga muvofiqlik : Biz eng yaxshi xalqaro amaliyotlarni qo'llashga va xorijiy investorlar uchun qulay muhit yaratishga intilamiz.
Ushbu qonun loyihasi juda katta investitsiya imkoniyatlarini taqdim etadi, xususan, quyidagi sohalarga e'tibor qaratiladi:
• Infratuzilmani rivojlantirish : Avtomobil yo'llari, temir yo'l, energetika va telekommunikatsiya kabi sohalarda katta investitsiyalarga ehtiyoj saqlanib qolmoqda. Muqobil investitsiya fondlari ushbu yirik loyihalarni moliyalashtirishni tezlashtiradi .
• Kichik va o'rta biznesni (KO'B) qo'llab-quvvatlash : KO'Bning o'sishi iqtisodiy diversifikatsiya uchun juda muhimdir. Venchur kapital fondlari startaplar va o'sish kompaniyalarini va'da qiladi , innovatsiyalarni rag'batlantiradi.
• Ko'chmas mulkni rivojlantirish : Turizm va urbanizatsiya o'sishi bilan tijorat ob'ektlari, mehmonxonalar va turar-joy binolari kabi ko'chmas mulkni rivojlantirishga talab ortib bormoqda . Ko'chmas mulk fondlari bu sohada muhim rol o'ynaydi.
• IT/Texnologiya : Yosh aholi va raqamlashtirishni rag'batlantiruvchi hukumat siyosati bilan fintech, elektron tijorat va dasturiy ta'minotni ishlab chiqish kabi sohalarda yuqori o'sish salohiyati mavjud.
Ushbu qonun loyihasi nafaqat kapitalni jalb qiladi, balki yangi sanoat tarmoqlarini rivojlantirish va umuman iqtisodiyotni jonlantirish uchun katalizator vazifasini ham bajaradi. Xorijiy investorlar ilgari kirish qiyin bo'lgan sohalar va kompaniyalarga kirish imkoniyatiga ega bo'ladilar va shu bilan yuqori daromad olish imkoniyatlarini kengaytiradilar.
O'zbekistonga investitsiya qilishning potentsial xavflari va strategik yondashuvlari
O'zbekiston jozibador investitsiya imkoniyatlarini taklif etsa-da, rivojlanayotgan bozorlar ham xavflarni o'z ichiga olishini yodda tutish muhimdir. Ushbu xavflarni tushunish va tegishli strategiyani ishlab chiqish oqilona investitsiya qarorlarini qabul qilish uchun juda muhimdir.
Asosiy potentsial xavflar quyidagilarni o'z ichiga oladi:
• Siyosiy va institutsional barqarorlik : Islohotlardagi yutuqlarga qaramay, siyosatning uzluksizligi va huquqiy tizim faoliyatida kutilmagan o'zgarishlar xavfi doimo mavjud. Xususan, muqobil investitsiya fondlari kabi yangi qonunlarning erta joriy etilishi talqin qilish va amalga oshirishda noaniqliklarni keltirib chiqarishi mumkin.
• Valyuta xavfi : Mahalliy valyuta – so'mning o'zgarishi xorijiy investorlar uchun daromadni belgilashda muhim omil hisoblanadi. So'mning AQSh dollari kabi asosiy valyutalarga nisbatan barqarorligiga iqtisodiy sharoitlar va hukumatning pul-kredit siyosati katta ta'sir ko'rsatadi.
• Bozor likvidligi : Kapital bozorlari nisbatan yangi bo'lgani uchun, ba'zi investitsiyalar yetarlicha likvid bo'lmasligi mumkin . Chiqish strategiyalari, ayniqsa katta miqdordagi kapitalni investitsiyalashda diqqat bilan ko'rib chiqilishi kerak.
• Oshkoralik va shaffoflik : Xalqaro standartlarga muvofiq oshkoralik va korporativ boshqaruv to'liq joriy etilishi uchun vaqt talab qilinishi mumkin, bu esa puxta tekshiruvni yanada muhimroq qiladi.
Quyida ushbu xavflarni kamaytirish va muvaffaqiyatga erishish uchun ba'zi strategik yondashuvlar keltirilgan:
• Puxta tekshiruv : Investitsiya qilishni ko'rib chiqayotgan kompaniya va loyihalarning moliyaviy holatini, huquqiy jihatlarini, bozor muhitini va boshqalarni sinchkovlik bilan o'rganish juda muhimdir . Agar kerak bo'lsa, mahalliy mutaxassislarni yollang.
• Diversifikatsiyalangan portfel yarating : Birorta sektor yoki aktivlar sinfiga haddan tashqari e'tibor qaratishdan saqlaning va xavfni diversifikatsiya qiladigan investitsiya strategiyasiga intiling.
• Mahalliy hamkorlik : Ishonchli mahalliy kompaniyalar va mutaxassislar bilan hamkorlik bozor ma'lumotlariga kirishni yaxshilaydi va huquqiy tizimlar va biznes amaliyotlarini chuqurroq tushunishga yordam beradi.
• Uzoq muddatli istiqbol : Rivojlanayotgan bozorlarga investitsiya qilish qisqa muddatli tebranishlar ostida qolish o'rniga uzoq muddatli istiqbolni talab qiladi. Iqtisodiy o'sishdan foyda olish uchun sabr-toqat talab etiladi.
• Yuridik va soliq maslahatlaridan foydalaning : O'zbekiston noyob yuridik va soliq tizimlariga ega, shuning uchun har doim professional maslahatlarga murojaat qiling .
Xavfni to'g'ri boshqarish orqali biz O'zbekistonning yuqori o'sish salohiyatidan maksimal darajada daromad olishimiz mumkin.
Yaponiyalik investorlar uchun kelajak istiqbollari va tavsiyalari
Oʻzbekiston iqtisodiyoti islohotlar yoʻlidan izchil oldinga siljimoqda va uning kelajagi juda porloq koʻrinmoqda . Muqobil investitsiya fondlari toʻgʻrisidagi qonun loyihasining kiritilishi ushbu islohot jarayonida muhim bosqichni belgilaydi va mahalliy va xorijiy investitsiyalarni yanada jadallashtirish uchun katalizator boʻlib xizmat qilishi kutilmoqda. Hukumatning shaffoflikni oshirish, biznes muhitini yaxshilash va xalqaro hamjamiyat bilan hamkorlikni mustahkamlashga doimiy eʼtibor qaratishi investorlarning ishonchini yanada oshiradi .
Xususan, Oʻzbekiston yapon investorlari uchun "Yangi Ipak yoʻli" boʻylab strategik sherik sifatida katta salohiyatga ega. Geografik jihatdan bir-biridan uzoqda joylashganiga qaramay, Yaponiya va Oʻzbekiston tarixan yaxshi munosabatlarni oʻrnatgan va madaniy oʻzaro tushunishni chuqurlashtirmoqda. Ushbu ishonch munosabatlariga asoslanib, biznes imkoniyatlarini kengaytirish mumkin .
Yaponiyalik investorlar uchun O'zbekiston bozorida muvaffaqiyat qozonish uchun ba'zi aniq tavsiyalar:
• Erta kirishni ko'rib chiqing : Bozor hali rivojlanayotgan bir paytda, hozir birinchi bo'lib harakat qilish afzalligidan foydalanish va raqobat chinakamiga kuchayib ketishidan oldin o'zingizni isbotlash vaqti keldi .
• Davlat-xususiy sheriklik (DXH) dan foydalanish : Davlat-xususiy sheriklik sxemalari orqali hukumat tomonidan homiylik qilinadigan infratuzilma loyihalari va keng ko'lamli ishlanmalarda ishtirok etish uchun ko'plab imkoniyatlar mavjud. Hukumat bilan yaxshi munosabatlarni o'rnatish muvaffaqiyat kalitidir.
• Texnologiya va nou-xau bilan ta'minlash : Yaponiyaning ilg'or texnologiyalari, yuqori sifatli ishlab chiqarish nou-xausi va a'lo boshqaruv ko'nikmalari O'zbekiston sanoatini rivojlantirishga sezilarli hissa qo'shishi mumkin. Bularni investitsiyalar bilan birlashtirish kuchli raqobatbardoshlikni yaratadi.
• Inson resurslarini rivojlantirishga hissa : Mahalliy inson resurslarini rivojlantirishga investitsiyalar uzoq muddatda biznes poydevorini mustahkamlaydi . Bu nafaqat korporativ qiymatni oshiradi, balki jamiyatga ham hissa qo'shadi.
• Oʻzbekistondan mintaqaviy markaz sifatida foydalanish : Oʻzbekistonni Markaziy Osiyo mintaqasida biznes bazasi sifatida joylashtirish va qoʻshni mamlakatlarga kengayishni koʻrib chiqish orqali kengroq bozorni egallash mumkin.
Oʻzbekiston oʻzining boy salohiyatini ochib beradi va jahon sahnasida “Markaziy Osiyo yoʻlbarsi” sifatida oʻz mavqeini oshiradi. Ushbu oʻsish toʻlqinidan oʻtib, yapon investorlari yangi muvaffaqiyat hikoyasini yaratishlari mumkin. Hozir Oʻzbekiston kelajagiga sarmoya kiritish vaqti !
コメント
Translate »